Brněnští vědci triumfují s platformou pro terapii fobií
Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně a Masarykovy univerzity uspěli v programu Prototypuj a ověřuj. Soutěž Jihomoravského inovačního centra a Jihomoravského kraje podporuje vývoj a ověřování prototypů inovativních produktů a služeb. Tým zaujal s projektem BraveMind, který léčí strachy pomocí virtuální reality a má potenciál přinést významný posun v oblasti psychoterapie fobií.
BraveMind je platforma pro expoziční terapii využívající virtuální a smíšenou realitu. Klientům umožňuje bezpečně interagovat s těžko dostupnými fobickými stimuly v kontrolovaném prostředí, čímž zvyšuje efektivitu terapeutických sezení a šetří čas i náklady psychoterapeutů. Na projektu pracuje trojice odborníků různých specializací – vývojář virtuální reality Vratislav Čmiel, specialista na tělesné signály Oto Janoušek a psycholog Vojtěch Juřík.
Do jarní výzvy Prototypuj a ověřuj se přihlásilo celkem 20 projektů. Osm z nich postoupilo do finálového kola, ve kterém čtyři vítězné vybírala porota složená z regionálních podnikatelů a odborníků. Prosadit se mezi zkušenými soutěžícími s výbornými nápady nebylo snadné. „Porota odvádí vynikající práci, což jsme viděli již loni, když vyhrál projekt Scicake autorů z FEKT VUT, o nichž víme, že dělají opravdu smysluplné věci. Věříme však, že náš produkt má potenciál významně zlepšit dostupnost péče o duševní zdraví v ČR, a proto jsme sebrali odvahu a podali jsme přihlášku.“ vysvětluje Oto Janoušek, odborník na biosignály z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.
Vojtěch Juřík, odborník v oblasti technologií pro virtuální realitu z Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity vysvětluje: „Z pozice psychologa vnímám, že významným směrem pro další rozvoj psychoterapeutické péče s ohledem na současného klienta je propojení psychologie s moderními technologiemi, a to při současném zachování klíčového vztahu mezi terapeutem a klientem. V tomto ohledu jsem velmi rád za multidisciplinární spolupráci mezi expertízami, specificky mezi mnou jako psychologem z Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a odborníky z Vysokého učení technického v Brně, doktorem Janouškem a doktorem Čmielem. Naše spolupráce totiž vyústila ve vytvoření produktu, který díky inovaci zajišťuje dostupnější a efektivnější péči pro osoby, které se potýkají s psychickými obtížemi. To vnímám jako přínosné nejen v rovině výzkumu a vývoje, ale také v rovině společenské prospěšnosti.“
Vratislav Čmiel, vývojář a expert na virtuální realitu z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT, dodává: „Virtuální realita otevírá dveře k mnoha inovativním aplikacím, a věřím, že propojení našeho nápadu s komercializací nám umožní zavést tento terapeutický nástroj přímo do praxe psychoterapie. S JIC mám již z předchozího období dobré zkušenosti a jejich podporu našeho projektu vnímáme jako klíčovou pro dosažení úspěšného uvedení této platformy na trh.“
Oto Janoušek doplňuje: „Dává mi smysl dotahovat vědecké bádání až do formy produktu, který reálně pomáhá lidem. BraveMind je takovým produktem – spojuje nejnovější poznatky z oblasti psychoterapie s moderními technologiemi, což umožní výrazně zlepšit péči o duševní zdraví. Díky podpoře programu Prototypuj a ověřuj budeme moci platformu přizpůsobit potřebám terapeutů a rozšířit ji o nové terapeutické moduly a autonomní režimy, což z ní učiní snadno použitelný nástroj s potenciálem pomoci tisícům lidí.“
Úspěch brněnského týmu v soutěži Prototypuj a ověřuj potvrzuje vysokou kvalitu a inovativní potenciál VUT a zdůrazňuje význam podpory technologických a inovativních projektů, které mohou přinést nové pracovní příležitosti a zvýšit prestiž regionu.
Autor | Ing. Oto Janoušek, Ph.D. |
---|---|
Publikováno | |
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d262160 |
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková