Vývoj systémů monitorujících zdraví člověka a automatizaci dopravy řeší nový celoevropský projekt
Nový evropský projekt NextPerception, který odstartoval v květnu letošního roku, řeší inteligentní snímání pacientů ve zdravotnictví, ale zároveň i téma vývoje automatizovaného řízení. Finanční podpora ve výši 30 miliónů eur by měla umožnit pokrok ve včasné diagnostice při zhoršení zdravotního stavu pacientů. Zároveň je i cílem otevřít cestu, která by v rámci automatizované dopravy budoucnosti mohla vést ke zlepšení bezpečnosti chodců a cyklistů. Mezi zapojené výzkumníky z evropských institucí patří i vědci z CEITEC VUT, kteří v projektu spolupracují s Ústavem biomedicínského inženýrství FEKT a odborníky z FIT VUT.

Úkolem vědců z CEITEC VUT, v čele s Jaromírem Hubálkem, bude vyvíjet systémy nositelné na těle (tzv. wearable devices). Ty umožní vyhodnocování nejen sportovních aktivit, ale zejména vitality a zdraví uživatele. Zároveň ho bude technologie schopna informovat o vývoji kvality jeho životního stylu. "Vedle vývoje algoritmů zpracování naměřených dat pro daný účel bude také potřeba vyvinout nové senzory a implementovat umělou inteligenci. Ve spolupráci s evropským konsorciem by měl vzniknout celý systém pro monitorování vitality a zdraví u stárnoucích lidí. Zaměřovat se bude zejména na ty, kteří jsou stále pracovně aktivní. Cílem je pomoci udržovat životní standardy co nejdéle, to znamená i do důchodového věku," popisuje vedoucí výzkumné skupiny Chytré nanonástroje. Systém bude podle něj velmi dobře uplatnitelný nejen u sportovců, ale u všech, kteří chtějí být včas varováni, vyskytne-li se nějaký patologický jev v monitorovacích parametrech poukazující na počínající onemocnění.
Na tříletém projektu NextPerception spolupracuje celkem 43 institucí a společností. Hlavním koordinátorem je VTT Technical Research Centre of Finland. Kompletní seznam zapojených partnerů je dostupný na webu CEITEC VUT.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d201179 |