Americký velvyslanec navštívil VUT
Ve středu 13. listopadu navštívil Vysoké učení technické v Brně (VUT) velvyslanec USA Bijan Sabet. Setkání bylo zaměřeno na představení univerzitních aktivit a spolupráce VUT a amerických institucí s následnou diskusí o možnostech rozvoje této spolupráce. Součástí programu byla prezentace studentských tvůrčích týmů a diskuze týkající se potřeby STEM oborů a podpory inovací.
Prezentace studentských týmů proběhla ve dvoraně Rektorátu VUT. Velvyslanec USA zhlédl díla navrhovaná a vyráběná studujícími VUT z technologických oblastí jako jsou automotive, letectví, space či robotické aplikace. Posléze se návštěva přesunula do zasedací místnosti rektora, kde už probíhalo samotné jednání.
Cílem návštěvy bylo seznámit velvyslance USA s profilem univerzity, technologiemi, vzdělávacími i výzkumnými aktivitami a rozšíření spolupráce VUT a amerických univerzit a institucí. Hovořilo se o univerzitě jako takové i o jejích strategických oblastech, mezi které patří například elektronová mikroskopie, vesmírné a letecké technologie, udržitelnost, automobilový průmysl a elektromobilita, nanotechnologie, jaderná energetika či polovodičové technologie.
Diskutovala se také spolupráce s průmyslem, jelikož americké nadnárodní společnosti jako je Thermo Fisher Scientific, Honeywell, onsemi, GE Aviation, AT&T či Microsoft patří mezi významné firemní partnery univerzity a spolupráce s nimi je zásadní pro její rozvoj a strategické směřování. Například americké onsemi, které má s VUT dlouholetou spolupráci, rozšiřuje výrobu čipů v Rožnově pod Radhoštěm za více než 40 miliard korun, čehož je VUT klíčovým akademickým partnerem. Rozšíření výroby přinese řadu podstatných změn, včetně navýšení kapacity VUT ve vzdělávání nových expertů v nově otevřeném bakalářském i magisterském studijním programu Návrh čipů a moderní polovodičové technologie na FEKT.
Velvyslanec Sabet spolupráci s partnery univerzity a průmyslem celkově velmi ocenil. Bijan Sabet, který je mimořádným a zplnomocněným velvyslancem USA v České republice od února 2023 je zároveň byznysmen a kromě politiky se tak zajímá i o český byznys. Společnost onsemi sídlící v Rožnově pod Radhoštěm osobně navštívil: „V onsemi mají vysoká očekávání z dobrých důvodů. Jsou nadšení z nadcházejících plánů a mají ambici zaměstnat více než tisíc nových odborníků, k čemuž budou potřebovat velkou spolupráci s univerzitami. Technologická síla České republiky je díky vaší práci zásadní a výrazná a je tady opravdu reálná příležitost pro to, aby v Evropě vznikl Semiconductor Hub.“
Brněnská technika je nedílnou součástí polovodičového hodnotového řetězce a koordinovala přípravu projektu Národního kompetenčního centra pro polovodiče a čipy, které má podporovat cíle „Chips for Europe“ a zapojí se do vznikající sítě evropských kompetenčních center (aktuálně se čeká na vyhodnocení podaných projektů, pozn. redakce).
Během diskuze byla zdůrazněna také symbióza mezi univerzitou a Technologickým parkem Brno a Jihomoravskými inovačním centrem pro podporu a rozvoj podnikání, včetně dvou technologických a jednoho kreativního inkubátoru pro podporu podnikání.
Velkým tématem byla také internacionalizace, počet zahraničních studujících na VUT, anglické studijní obory a mobilita jak studujících, tak pedagogů. Řešilo se i téma umělé inteligence, což je oblast, ve které má Česká republika potenciál excelovat a která nabízí prostor pro rozšíření spolupráce a rovněž i transfer znalostí a podpora spin-off a start up firem.
“Diskutovali jsme také o možnostech rozšíření spolupráce v akademické oblasti, ve vzdělávání, ale i výzkumu s partnery v USA i o cestách do dodavatelských řetězců v USA v různých oblastech technologické spolupráce, kdy pan velvyslanec mimo jiné velmi ocenil aktivitu našeho velvyslance v USA, pana Miloslava Staška, o čemž se i my přesvědčujeme v podnikatelských misích do USA. Celá návštěva proběhla v nadmíru konstruktivním duchu s vyjádřením zájmu o rozvoj spolupráce, které věřím, že návštěva dala významný impuls,” doplnil rektor VUT, Ladislav Janíček.
„Z dnešní návštěvy Vysokého učení technického v Brně jsem nadšený. Měl jsem velká očekávání a musím říct, že jsem uchvácen. VUT je speciální místo, které pracuje s historií a svým odkazem. Je impozantní, co na univerzitě děláte, ať už se jedná o oblast výzkumu a inovací, vzdělávání či výborné umístění v celosvětových žebříčcích,“ zhodnotil setkání a ocenil práci univerzity velvyslanec Sabet. Odpoledne VUT navštívil rovněž viceprezident Thermo Fisher Scientific - Daniel P. Shine (USA), který je současně prezidentem Analytical Instruments Group, do které se řadí vývoj a výroba elektronových mikroskopů, spektrometrů a hmotnostních spektrometrů ve všech pobočkách Thermo Fisher. Návštěva proběhla na CEITEC VUT a hovořilo se o vědě a výzkumu na VUT, podpoře STEM vzdělávání a spolupráci s Thermo Fisher Scientific s fakultami a součástmi VUT. Řešila se jak stávající spolupráce, tak náměty pro její další rozvoj. Kromě zástupců univerzity byly zastoupeny i fakulty – FIT, FEKT, FSI a CEITEC VUT a součástí byla rovněž prohlídka CEITEC Nano, které je na akademické půdě největší české nanocentrum s čistými laboratorními prostory. Společnost Thermo Fisher Scientific, jeden z hlavních strategických partnerů univerzity, je světovým lídrem v oblasti produktů a služeb určených pro vědu a zároveň patří mezi nejlepší zaměstnavatele v Jihomoravském kraji. V brněnském technologickém centru této společnosti vznikají špičkové elektronové mikroskopy a spektrometry, které dodává do celého světa.
Autor | Mgr. Kamila Šmídková |
---|---|
Publikováno | |
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d269092 |